Демократичният град следва да бъде управляван на основа на принципите на свободата, справедливостта и солидарността. Всеки трябва да бъде свободен от унизителни зависимости, материални нужди и страх. И това може да стане само с повече социална сигурност. Справедливост в разпределението на обществения ресурс и равен достъп до обществените блага за всички. Солидарност между силните и слабите, между тези, които имат, и тези, които нямат, между центъра и кварталите.
Демократичният град предполага управление, което използва обществения ресурс, не за да обслужва частния пазарен интерес, а управление, което използва пазара в името на обществения интерес. Ролята на общината не е да осигурява печалбата на малцина, а да създава условия всеки в общността да живее достойно.
Общината трябва да постави в центъра на своята политика не привилигированите от пазара и потребителите на услуги, а гражданите и производителите на блага – работещите хора.За да превърнем София в демократичен град са нужни:
- Децентрализация при планирането и разпределянето на финансовите средства, предназначени за районите.
- Структура на бюджетните разходи, която да увеличи драстично дела на парите за здравеопазване, образование, спорт и социални дейности.
- Спиране на приватизацията на общинска собственост и управление на основните комунални услуги от общински дружества и предприятия.
- Инвестиционна политика, подчинена на две основни цели – изграждане на детски градини и съживяване на кварталите от периферията.
- Спиране на процесите на разделение на училищата на „елитни“ и други.
И на тези избори пазарът ще си има достатъчно представители. Ние влизаме в тях, за да търсим подкрепата на гражданите и да представляваме тези, които нямат достатъчно средства да си купят общината.
Представителите на пазара имат пари, ние имаме глас. И нашият глас също трябва да бъде чут.
Защото София е за всички!